z czego możesz skorzystać
W Mitis Anima – Gabinecie Psychoterapii w Kołobrzegu, możesz skorzystać z wielowymiarowego wsparcia psychologicznego oraz terapii dedykowanej osobom dorosłym. Do każdego problemu podchodzę indywidualnie, z otwartą głową i empatią.
Spotkania odbywają się stacjonarnie – w gabinecie Mitis Anima w Kołobrzegu (ul. Perłowa 48) lub w formule online.
Sprawdź, w jaki sposób mogę Ci pomóc i z czego możesz skorzystać.
psychoterapia osób dorosłych
Psychoterapia jest metodą opartą na dialogu między pacjentem a terapeutą. Stosuje się ją w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych i nie tylko. Służy ona do poprawy funkcjonowania naszej psychiki. Metoda ta pozwala zrozumieć kim jesteśmy i w jaki sposób przeżywamy świat i jak w nim funkcjonujemy. Pozwala także zrozumieć nasze schematy radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i co jest powodem ich wyborów, które mogą być stałymi rozwiązaniami. Może mieć charakter krótko lub długoterminowy i wyróżnia się spośród nich psychoterapię indywidualną, grupową, par oraz rodzin.
Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia pozwala pacjentom na przyjrzenie się przeżywanym trudnościom z innej perspektywy. W trakcie terapii tworzy się relacja terapeutyczna z psychoterapeutą, która daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki takiej relacji pacjent w bezpieczny sposób może pracować nad swoimi trudnościami. Podstawowym celem psychoterapii jest usunięcie lub zmniejszenie cierpienia, wywoływanego przez objaw. Dąży się do uzyskania trwałej zmiany w zakresie sposobu myślenia, zachowania i przeżywania.
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia, której nazwa pochodzi z języka greckiego (psyche – dusza, therapein – leczyć), czerpie z wielu dziedzin, od medycyny po nauki humanistyczne i społeczne – m.in. filozofię i psychologię. Jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych oraz rozwiązywania trudności emocjonalnych o udowodnionej naukowo skuteczności. Psychoterapia opiera się na teoriach, które opisują funkcjonowanie ludzkiej psychiki, powstawanie zaburzeń oraz metody ich leczenia. Dzięki systematycznym spotkaniom z psychoterapeutą możliwe jest skuteczne pomaganie w różnorodnych problemach.
Różne nurty psychoterapii
Często psychoterapia kojarzy się z Zygmuntem Freudem, twórcą psychoanalizy. Jednak od czasów Freuda psychoterapia zmieniła się w ogromnym stopniu, ma silne podstawy naukowe i istnieje wiele różnych szkół. Większość terapeutów wykazuje elastyczne podejście i świadomie czerpie z różnych nurtów psychoterapii. Wynika to z tego, że każda szkoła wnosi wartościowe obserwacje i narzędzia, które można zastosować w pracy z pacjentem.
Podstawowe podejścia terapeutyczne stosowane we współczesnej psychoterapii to terapia poznawczo-behawioralna, schematów, terapia systemowa, podejście psychodynamiczne oraz humanistyczne. Każda ze szkół ma też swoje ograniczenia i limity, których psychoterapeuta jest świadomy. Wybór odpowiedniego nurtu psychoterapii zależy także od problemu, który chcesz rozwiązać. Nie musisz być jednak ekspertem w tym zakresie – podczas konsultacji terapeutycznej specjalista z pewnością doradzi najlepszą formę pomocy.
Jak wygląda sesja psychoterapii?
Standardem są spotkania raz w tygodniu trwające około 50-60 minut. Zdarzają się też sesje, które trwają 90 minut, terapia par lub sesje rodzinne. Częstotliwość sesji może różnić się w zależności od nurtu psychoterapii, w którym pracuje dany psychoterapeuta.
„Psychoterapia to zastosowanie, za wiedzą i zgodą, metod klinicznych i wpływu osobistego wywodzących się z uznanych zasad psychologicznych w celu pomocy ludziom w zmianie ich zachowań, przekonań, emocji i/lub innych osobistych cech w kierunku, który osoba poddająca się psychoterapii uważa za odpowiedni”.
Norcross
Podstawowym narzędziem pracy terapeutycznej jest rozmowa, którą moderuje terapeuta poprzez stawianie odpowiednich pytań. W trakcie sesji możesz zostać poproszony o wykonanie różnych zadań lub wypełnienie kwestionariuszy, które ułatwią terapeucie poznanie Ciebie. Dodatkowo podczas terapii mogą być stosowane różne techniki terapeutyczne, często spotkasz się też z zaleceniami do wykonywania zadań terapeutycznych pomiędzy sesjami.
Wiele osób obawia się, co pomyśli sobie terapeuta, zwłaszcza jeśli chodzi o tematy, których się wstydzimy lub które wywołują poczucie winy czy porażki (np. myśli samobójcze, picie alkoholu, seksualność, zaburzenia odżywiania). Rozmowa z terapeutą jest oparta na zaufaniu i braku oceny. Nie musisz dbać o swój wizerunek w jego oczach. Sesja terapeutyczna to czas, w którym możesz czuć się swobodnie i szczerze opowiedzieć o swoim życiu wewnętrznym. Jednocześnie Twoja otwartość i prawdomówność są niezbędne do skutecznego leczenia.
Czy psychoterapia leczy?
Psychoterapia to forma leczenia oparta o sprawdzone teorie psychologiczne i techniki. W odpowiedzi na krytyczną, naukową ocenę procedur wykorzystywanych m.in. w medycynie i psychoterapii w drugiej połowie XX wieku wyłonił się nurt, który określa się jako praktyka oparta na dowodach (ang. evidence-based practice). W miarę upływu czasu jego propozycje zostały zaaprobowane przez środowiska akademickie oraz towarzystwa zawodowe, np. National Institute for Health and Care Excellence (NICE) w Wielkiej Brytanii oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA).
Jak psychoterapia pomaga?
W psychoterapii chodzi o to, aby nieuświadomione mechanizmy obnażyć, oswoić i zmienić. Podczas procesu terapeutycznego konfrontujesz się z trudnymi doświadczeniami i z pomocą terapeuty analizujesz je (czasem po raz pierwszy w życiu), przeżywasz, a w efekcie ulegają one tzw. “przepracowaniu”. Leczenie dysfunkcyjnych przekonań, zachowań i trudnych emocji nie polega tylko na racjonalnej dyskusji i wymianie informacji, lecz na przeżyciu ich w bezpiecznej relacji terapeutycznej.
Dzięki atmosferze akceptacji docierasz do swoich emocji, przeżywasz je, zyskujesz czas na zastanowienie się nad nimi w różnych perspektywach. Jest to też okazja, by zrozumieć jak problemy wnoszone do terapii są związane z historią Twojego życia i pracować nad zmianą tych dysfunkcyjnych wzorców (myślenia, zachowania i reagowania emocjonalnego). Mogą w tym również pomóc, oprócz relacji terapeutycznej, techniki terapeutyczne wykorzystywane przez specjalistę.
Podsumowanie
Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń psychicznych i trudności emocjonalnych, co potwierdzają badania. Pamiętaj, że często na efekty terapii trzeba trochę poczekać, a niektóre uwidaczniają się długo po jej zakończeniu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy przeżywasz w związku z tym frustrację, to porozmawiaj o tym ze swoim terapeutą.
Świadomość siebie, którą rozwiniesz w czasie leczenia oraz poznane techniki radzenia sobie z problemami są umiejętnościami na całe życie. Dlatego warto zainwestować w siebie, by potem móc zbierać owoce tego procesu i podnieść jakość swojego życia. Dzięki odbyciu terapii, nauczysz się również, jak dalej poznawać siebie, nawet jeśli nie spotykasz się już z terapeutą. W terapii poznawczo-behawioralnej mówimy o tym, że jednym z głównych celów leczenia jest stanie się własnym terapeutą.
Co może dać Ci terapia indywidualna?
Psychoterapia może przynieść Ci wiele korzyści, które pozwolą Ci m.in. polepszyć swoje funkcjonowanie z innymi, zrozumieć siebie i swój nastrój, zmniejszyć poziom stresu czy lęku, stać się bardziej asertywnym, wyeliminować autodestrukcyjne wzorce zachowań, zwiększyć swoje poczucie wartości, rozwinąć samoświadomość, budować zdrowsze relacje i pokonywać trudności pojawiające się w kontaktach międzyludzkich, przestać się angażować w zbyt angażujące sytuacje… Psychoterapia nie jest magicznym lekiem rozwiązującym problemy, ale wspaniałym narzędziem do pracy nad sobą i własnym szczęściem.
konsultacja psychologiczna
Mitis Anima – Gabinet Psychoterapii w Kołobrzegu oferuje konsultacje psychologiczne, które odbywają się stacjonarnie w gabinecie lub online. Rozmowa z psychologiem pozwala na omówienie aktualnych bolączek życiowych, rodzinnych lub emocjonalnych. Zadaniem psychologa nie jest rozwiązanie problemów pacjenta, ale wysłuchanie go i zaproponowanie metodę pracy nad ich rozwiązaniem.
Czym jest konsultacja psychologiczna?
Konsultacje psychologiczne, to trzy spotkania, podczas których psycholog oraz jego pacjent podejmują decyzję o tym, jaka forma pomocy jest dla niego odpowiednia. W tym czasie wnikliwie analizowany jest problem, z którym się zgłasza. Ustala się również, jakiego typu pomoc psychologiczną może uzyskać.
interwencja kryzysowa
Interwencja kryzysowa, to krótkoterminowa pomoc psychologiczna w sytuacji traumatycznej po doświadczeniu, m.in.: przemocy domowej, przemocy domowej, mobbingu, rozwodu, nadużycia seksualnego, trudnego rozstania, dotkliwej żałoby, choroby terminalnej, katastrofy czy próby samobójczej. Wszystkie te sytuacje związane są z doświadczeniem zagrożenia życia i zdrowia emocjonalnego lub/i fizycznego. Spotkania z psychologiem mogą pomóc w powrocie do równowagi psychicznej oraz w odzyskaniu potrzebnych sił życiowych. Jeśli znajdujesz się w sytuacji kryzysowej, to nie bój się sięgnąć po wsparcie – jestem tutaj po to, by pomóc Ci zmierzyć się z trudnościami, które Cię spotkały.